Craiova: Bălgrădean 8 – Achim 7, Frăsinescu 7, Acka 7, Vătăjelu 7 – Târnăcop 6, Madson 6, Brandan 4, Briceag 5 (70 Herghelegiu) 5 – Nuno Rocha 5 (67 Mateiu) 6, Bawab 6 (80 Kay) 5. Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi.

FCSB:  Cojocaru 6 – Râpă 6, Papp 7, Varela 7, Guilherme 6 – Ad. Popa 7, Bourceanu 6 (65 Ţucudean) 5, Prepeliţă 8, Chipciu 6, Stanciu 5 (72 Iancu) 5 – Rusescu 5 (78 Tamaş) 6. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Arbitri: Marius Avram 7 – Ovidiu Artene 7, Vladimir Urzică 7.

Catrtonaş roşu: Brandan 50.

Remiză de sacrificiu / Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Steaua, deşi a evoluat aproape o repriză întreagă în inferioritate numerică, după eliminarea căpitanului Brandan

Surpriza din primul „11” al Craiovei a fost introducerea lui Marius Briceag în locul suspendatului Băluţă, în timp ce Gâlcă nu l-a debutat pe Tamaş, preferând să joace în banda dreaptă cu Râpă, iar Bourceanu şi Stanciu a fost preferaţi lui Breveld şi Ţucudean. După sfertul de oră de obişnuire cu gazonul de pe „Exetensiv”, care e rezistat destul de bine jocului, trupa lui Gâlcă a ocupat şi jumătatea Craiovei, iar ocaziile n-au întârziat. Chipciu, Adi Popa şi Prepeliţă au fost aproape de gol. Sarabanda şanselor de gol a continuat cu o fază controversată, la care oaspeţii au cerut penalty la o ţinere de tricou a lui Brandan la Varela, dar Marius Avram a dictat doar un cartonaş galben lui Prepeliţă pentru proteste. Căpitanul Stelei a fost singurul jucător care a jucat în derby-ul Craiova – Steaua de acum 7 ani, el marcând atunci pentru alb-albaştri, învinşi cu 2-1. Cei 6.000 de spectatori n-au avut speranţe în prima parte decât la tentativa lui Briceag de a nimeri poarta, dar Cojocaru n-a fost defel în pericol.

După pauză s-a mai jucat puţin 11 la 11, fiindcă Brandan a întrerupt un contraatac la centrul terenului şi a primit al doilea cartonaş galben, întorcându-se la vestiare după doar 5 minute. Dacă la egalitate numerică Steaua a atacat în valuri, după eliminarea  căpitanului Craiovei oaspeţii nu mai sufocat careul craiovean, alb-albaştrii rezistând eroic. Gâlcă a forţat cu Ţucudean şi Iancu, dar blocada olteană a îndepărtat orice minge care s-a apropiat de Bălgrădean. Portarul Ştiinţei a fost provindeţial la ultima fază a meciului, când a respins la avalanşa de şuturi care puteau duce toate punctele în Ghencea. Universitatea ajunge la 13 meciuri în care nu pierde în Liga I şi pentru prima oară în acest sezon nu este învinsă de Steaua.