La Liga: Real Madrid scufundată în Ţara Bascilor

0
368

După 11 minute de joc, Real Madrid conducea cu 2-0 pe Real Sociedad, pe terenul acesteia, prin golurile lui Sergio Ramos (min. 5) şi Bale (min. 11). Nimic nu prevestea dezastrul care avea să urmeze. Mai întâi, gazdele au restabilit egalitatea prin Martinez (min.35) şi Zurutuza (min. 41). După pauză, bascii au pus stăpânire psihică pe joc şi acelaşi Zurutuza a dus scorul la 3-2 pentru ca mexicanul Vela să-l ducă la 4-2, în minutul 76. Una dintre cele mai scumpe echipe din lume la ora actuală prin transferurile făcute, Toni Kroos şi James Rodriguez, care s-au aflat pe teren, a fost sancţionată logic de o echipă harnică, determinată şi inspirată. Cristiano Ronaldo a absentat, dar asta nu e o scuză pentru pletura de talente din echipa „galacticilor”. Alte rezultate în etapa a doua:

Getafe – Almeria 1-0
Valencia – Malaga 3-0
Athletic Bilbao – Levante 3-0
Cordoba – Celta Vigo 1-1
Atletico Madrid – Eibar 2-1
Espanyol – FC Sevilla 1-2
Villarreal – FC Barcelona 0-1
La Coruna – Rayo 2-2