Napoli câştigă “derby scudetto” cu Inter şi e prima în Serie A

0
397

Napoli are mari speranţe să câştige al treilea titlu din istorie şi primul după “era Maradona”. Echipa din sudul Italiei este lideră în Serie A, cu 31 de puncte, iar în epilogul etapei a 14-a a câştigat “derby scudetto”, cu Inter Milano, scor 2-1. Vlad Chiricheş a fost doar rezervă în seara aceasta.

Napoli are cinci victorii din cinci meciuri în grupele Europa League şi tot atâtea succese consecutive în campionatul din “Cizmă”, în care a pierdut doar meciul din prima etapă, cu Sassuolo.

Arena “San Paolo” a fost asaltată de fanii partnenopei cu aproape 3 ore înainte de meciul dintre primele două clasate, iar începutul a fost furibund pentru trupa lui Maurizzio Sarri, care a deschis scorul în secunda 70, prin superstarul Gonzalo Higuain, cu un şut din careu. Napoli a dominat prima parte, pe care a încheiat-o în avantaj şi numeric, deoarece fundaşul stânga al  nerr-azzurrilor, niponul Nagatomo, a fost eliminat pentru dublu avertisment.

Paradoxal, în 10 oameni, Inter a fost mai periculoasă, în partea a doua, deşi Napoli avea 2-0 după o oră de joc, fiindcă acelaşi golgheter argentinian, Higuain, a marcat după o acţiune personală, din care stoperii adverşi nu l-au putut opri. Peste cinci minute însă, Ljajic, urcat vârf în locul lui Icardi, a redus diferenţa, cu un şut la colţul scurt. Interul a forţat egalarea pe final şi a avut două bare în ultimul minut de prelungiri, fanii napoletani trecând prin mari emoţii, dar savurând succesul care îi duce pe primul loc în Serie A.

În acest sezon, Napoli le-a învins pe Juventus, Milan, Lazio, Fiorentina şi Inter şi mai are un singur derby de adjudecat, cel cu AS Roma, peste două săptămâni, tot pe “San Paolo”. Alb-albaştrii au 31 de puncte şi sunt urmaţi de Inter cu 30, Fiorentina cu 29, AS Roma cu 27 şi Juventus cu 24. Napoli n-a mai câştigat titlul din 1990.