Craiova pierde amicalul cu Ludogoreţ, scor 0-1

0
306
După două victorii şi un egal, a venit prima înfrângere pentru CS Universitatea Craiova în stagiul din Austria. Alb-albaştrii au pierdut cu 1-0 în faţa campioanei Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad. Unicul gol a fost marcat de Ciunciukov, în minutul 77, care a profitat de greşeala lui Cârstea, l-a depăşit pe Avrămia şi l-a învins pe Straton.
Oltenii au ratat ocazii de a marca prin Băluţă, Herghelegiu, Dumitraş şi Bawab, ultimul  irosind şi un penalty, obţinut de Hergheligiu, în minutul 31. Şutul iordanianului a fost respins de fostul portar al Vasluiului, canadianul Milan Borjan.
Sorin Cârţu şi Emil Săndoi au folosit echipa: Bălgrădean (46 Straton) – Achim (66 Dumitraş), Acka (71 Avrămia), Popov (66 Kay), Vătăjelu (66 Briceag) – Băluță (66 Bancu), Mateiu (66 Cârstea), Târnăcop (71 Sin), Rocha (71 Mazarache) – Bawab (66 Ferfelea), Hergheligiu (66 Curelea).
La bulgari, Prepeliţă nu a fost utilizat, iar Moţi a jucat în prima repriză. Echipa antrenată de Bruno Ribeiro a evoluat în formula: Borjan – Minev, Moţi, Terziev, Vitinha – Dyakov, Marcelinho, Wanderson, Vasilev – Alexandrov, Quixada. Au intrat: Arojilashici – Petrov, A. Alexandrov, Angulo, Anicet, Sasha, Lubomirov, Misidjan, Ciunciukov.
Joi, de la ora 19.30, CS Universitatea joacă ultimul amical al stagiului din Austria, cu Dinamo Kiev.