Tricolorii mici s-au impus în Bosnia

0
1083

Selecţionata de tineret a României a învins formaţia Bosniei-Herţegovina cu 3-1, la Zenica, într-un meci din Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019. Gazdele au reuşit să deschidă scorul prin autogolul lui Dragoş Nedelcu (23). Tricolorii au egalat până la pauză prin George Puşcaş (32). În repriza a doua, Florinel Coman (54) a marcat din lovitură liberă, iar Dennis Man a punctat pe contraatac, în prelungiri. Bosnia a jucat din min. 73 în inferioritate numerică, după ce căpitanul Memija a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

România ocupă primul loc, cu 6 puncte (2 jocuri), urmată de Ţara Galilor (3p, 1j), Elveţia, 3 puncte (2 j), Bosnia, 3 p (3 j),  Liechtenstein, 0 p (2 j). Într-un alt meci, Elveţia — Țara Galilor 0-3. Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe 5 septembrie, la Ovidiu, cu Elveţia.

România a evoluat la Zenica în formula: I. Radu – Manea, Paşcanu, Nedelcearu, A. Radu (Florin-Bogdan Ștefan, 71) —  Dulca (Coman, 41),  Nedelcu — Cicâldău,  Hagi,  Costache (Man, 65) — Puşcaş. Selecţioner: Daniel Isăilă.