Champions League – Real şi Bayern, deja calificate

0
333

Turul primelor două sferturi de finală ale Champions League a confirmat statutul de mari favorite al lui Real Madrid şi Bayern Munchen. calificate practic în semifinale, deşi au jucat prima manşă a sferturilor în deplasare.

La Torino, diferenţa dintre Juve şi Real a fost aceeaşi din finala de la Cardiff, de anul trecut, de 3 goluri în favoarea campioanei, atunci a fost 1-4, acum a fost  0-3. A fost seara lui Ronaldo, care a deschis scorul încă din minutul 3, cu o deviere de clasă la colţul lung, la centrarea lui Isco. Portughezul a marcat în minutul 64 unul dintre golurile antologice ale Champions League, cu o foarfecă din centrul careului advers, aplaudată şi de fanii torinezi. Imediat, Dybala a fost eliminat pentru al doilea galben şi Juve a renunţat la gândul calificării. Marcelo a făcut 3-0 după o fază personală, intrând cu mingea în poartă.

Juventus:  Buffon – De Sciglio, Barzagli, Chiellini, Asamoah (Mandzukic 69) – D. Costa (Matuidi 69), Bentancur, Khedira (Cuadrado 75), Alex Sandro – Dybala, Higuain.

Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric (Kovacic 82) – Isco (Asensio 75), Benzema (L. Vazquez 59), C. Ronaldo.

La Sevilla, Bayern s-a impus cu 2-1, deşi nu a marcat niciun gol. Sarabia a deschis scorul pentru andaluzi, dar până la pauză Jesus Navas a deviat în propria poartă şutul lui Ribery. Francezul a centrat în minutul 68 pentru Thiago Alcantara, a cărei lovitură de cap a fost deviată de Escudero, păcălindu-l din nou pe Soria.

Sevilla: Soria – Navas, Kjaer, Lenglet, Escudero – Pizarro, N’Zonzi – Sarabia, Vazquez, J. Correa (S. Ramirez 78) – Ben Yedder (Muriel 80).

Bayern: Ulreich – Kimmich, Hummels, Boateng, Bernat  (Rafinha 46) – Thiago, Martinez, Vidal (J. Rodriguez 37) – Ribery (Robben 79), Lewandowski, Muller.