Razgrad, mai bun ca „Prazgrad”

0
308

Universitatea Craiova a pierdut amicalul cu Ludogoreţ, după Bawab a ratat un penalty în prima repriză

După două victorii şi un egal, a venit prima înfrângere pentru CS Universitatea Craiova în stagiul din Austria. Alb-albaştrii au pierdut cu 1-0 în faţa campioanei Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad. Unicul gol a fost marcat de Ciunciukov, în minutul 77, care a profitat de autopiedica lui Sin, l-a depăşit pe Avrămia şi a tras pe sub Straton, din unghi.

Alb-albaştrii şi-au studiat adversarul din propriul teren, bulgarii dominând primul sfert de oră, fără a-şi crea însă ocazii importante. Prima şansă de gol a avut-o Băluţă, după 20 de minute de joc, dar a şutat peste poartă după o lansare în careu şi o preluare reuşită. Cea mai mare ocazie a venit însă după o jumătate de oră de joc. Herghelegiu a scăpat singur şi a fost faultat de portarul canadian Borjan. Nu s-a dictat şi eliminare, fiind meci amical, iar penalty-ul a fost apărat de fostul goal-keeper al Vasluiului, care s-a întins până lângă bară, acolo unde a executat Bawab cu fentă, dar nu cu forţă. Până la pauză, bulgarii au avut şi ei două oportunităţi mari, dar Popov şi Bălgrădean au intervenit excelent. Herghelegiu şi Târnăcop puteau marca înainte de pauză, la o dublă şansă ivită în urma unei lovituri de colţ, dar Borjan s-a opus excelent.

Un penalty ratat, alte 2 neacordate şi o bară pentru alb-albaştri

La reluare meciul a păstrat nota de echilibru, fiecare echipă având câte şut periculos, al bulgarilor fiind deviat de Straton, iar al lui Bawab a trecut extrem de aproape de colţul lung. Arbitrul i-a refuzat un penalty lui Cârstea, la fel cum făcuse şi în prima parte la o fază şi mai clară, când Nuno Rocha fusese doborât în careul bulgar. Pentru ultimele 25 de minute, Cârţu şi Săndoi au schimbat întreaga echipă jucase cel puţin de la egal la egal cu campioana Bulgariei, ţinând cont că peste 24 de ore urma un alt amical puternic, cu Dinamo Kiev. Nici rezervele nu s-au descurcat rău, ba chiar au dominat ostilităţile. După ce bulgarii au înscris prin Ciunciukov, alb-albaştrii au avut o serie de cornere la poarta adversă, iar la unul dintre ele Dumitraş a deviat pe colţul lung, iar portarul bulgar a deviat în bară. În meciul cu echipa care elimina Steaua din drumul spre grupele Ligii Campionilor şi juca în toamna trecută de la egal la egal cu Liverpool, Real Madrid şi FC Basel, alb-albaştrii au arătat o atitudine şi o exprimare diferite faţă de ceea etalaseră cu albanezii de la Kukesi. O apărare sigură, cu dublaj permanent, dar şi atacuri şi contraatacuri conturate atent. Bălgrădean a avut intervenţii excelente, Popov a avut o evoluţie sigură contra conaţionalilor săi, iar mijlocaşii şi atacanţii au fost dispuşi la efort, agresivi şi periculoşi, lipsindu-le doar golul.

La bulgari, Prepeliţă nu a fost utilizat, iar Moţi a jucat în prima repriză. Fostul fundaş stânga de la CFR Cluj şi CS Otopeni, portughezul Vitinha, s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Angulo în minutul 20.

Cârţu, mulţumit de joc, nu şi de scor

După jocul cu Ludogorets Razgrad, Sorin Cârțu s-a declarat mulţumit de prestaţia echipei, dar consiferă rezultatul injust: „A fost un meci bun de pregătire, în compania unui adversar super. Sunt mulțumit de cum a arătat echipa, mai puțin rezultatul, mi se pare nedrept dat fiind că am avut situații multe de a marca. Ținând cont că întrecerea oficială va începe repede, am lăsat mai mult timp de joc anumitor jucători, în jur de 70 de minute, e prima dată când joacă atât. Perioada de pregătire a fost foarte scurtă și foarte condensată, cu multe antrenamente și cu încărcătură, iar jucătorii acuză acest lucru. Începutul de sezon va fi foarte greu, evoluăm împotriva a trei echipe care joaca în cupele europene. Vor avea mai multe meciuri oficiale, care-i vor ajuta să intre mai repede în formă sportivă, deci din punctul acesta de vedere vom fi dezavantajați. Multă lume ne consideră printre favoriți la titlul de campioană, dar scopul nostru este acela de a forma o echipă bună. Este un campionat diferit față de ce s-a jucat până acum, așa că avem obiective de etapă. Prima dată țintim calificarea în play-off, după care vom vedea” “.

Ionuț Târnăcop, singurul jucător avertizat cu cartonaş galben în meciul ci bulgarii, a spus: „Am făcut un meci foarte bun. E bine că nu ne-am accidentat niciunul dintre noi. A fost un antrenament util. Toate meciurile de până acum au fost grele, având în vedere că am întâlnit echipe care joacă în Europa League, în preliminariile Champions League, mai ales că este o perioadă în care am alergat foarte mult. Suntem pregătiți pentru începerea campionatului, vrem să câștigăm fiecare meci în parte. Ne dorim să obținem mai multe puncte ca anul trecut și să ne clasăm pe un loc mai bun. Ar fi un vis frumos să prindem Champions League, atât pentru noi, cât și pentru suporterii noștri“.

Aseară, alb-albaştrii au jucat ultimul amical în Austria, cu Dinamo Kiev, iar astăzi se vor întoarce în ţară, pentru ca luni să intre cu pregătirile în săptămâna debutului de campionat.

Universitatea Craiova – Ludogoreţ Razgrad 0-1

A marcat: Ciunciukov 77.

Universitatea Craiova: Bălgrădean (46 Straton) – Achim (66 Dumitraş), Acka (71 Avrămia), Popov (66 Kay), Vătăjelu (66 Briceag) – Băluță (66 Bancu), Mateiu (66 Cârstea), Târnăcop (71 Sin), Rocha (71 Mazarache) – Bawab (66 Ferfelea), Hergheligiu (66 Curelea). Antrenori: Sorin Cârţu şi Emil Săndoi.

Ludogoreţ Razgrad: Borjan – Minev, Moţi, Terziev, Vitinha – Dyakov, Marcelinho, Wanderson, Vasilev – Alexandrov, Quixada. Au intrat: Arojilashici – Petrov, A. Alexandrov, Angulo, Anicet, Sasha, Lubomirov, Misidjan, Ciunciukov. Antrenor: Bruno Ribeiro.