Oltenii n-au găsit cheia pentru poarta Kievului

0
299

Universitatea Craiova a pierdut cu 2-0 ultimul amical din Austria, în care nu şi-a creat nicio ocazie de gol

Sebi Achim nu l-a putut opri pe fostul său coechipier de la Gloria Bistriţa, Junior Moraes

Ultimul amical al Craiovei în Austria s-a disputat pe terenul din localitatea Schwaz în compania campioanei Ucrainei, Dinamo Kiev. Dacă oltenii îşi încheiat stagiul de pregătire şi erau la doar 24 de ore de la întâlnirea cu o altă campioană, Ludogoreţ Razgrad, ucrainenii s-au aflat la cel dintâi meci de verificare, ei fiind lipsiţi de câteva dintre vedetele echipei, precum congolezul Mbokani, croatul Vida, ucraineanul Khaceridi şi olandezul Lens. Dacă jucătorii Universităţii au invocat oboseala, cei de la Dinamo n-au forţat, observându-se că erau departe de forma sportivă necesară sezonului oficial. Şi totuşi, Kievul a făcut diferenţa prin execuţiile unor jucători de clasă. Junior Moraes, brazilianul care s-a consacrat la Gloria Bistriţa şi a fost adus de campioana Ucrainei de la Metalurg Doneţk, a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri de colţ executată de căpitanul Yarmolenko pentru o recentrare. Golul a venit în minutul 13, în care ucrainenii marcau şi acum 3 decenii, stabilind scorul final, 3-0, în disputa cu Universitatea din Cupa Cupelor, competiţie pe care Dinamo Kiev avea să o câştige atunci. Oltenii au echilibrat jocul şi chiar au dominat centrul terenului, însă nu aveau să-şi creeze vreo ocazie de gol pe parcursul jocului, neîncercându-i deloc pe Rudko şi Koval, variantele 3 şi 4 între buturile ucrainene, după veteranul Şovkovski şi Rybka. Meciul a avut un ritm decent, ţinând cont de căldură, arbitrul oprind meciul în fiecare repriză pentru pauză de hidratare. Trupa lui Serghei Rebrov şi-a mărit avantajul în repriza secundă, după un şut din careu al marocanului Younes Belhanda, care a profitat de o ezitare a defensivei noastre. Echipa din Bănie a părut organizată tactic şi pe alocuri şi-a depăşit limitele, dar diferenţa a fost făcută de valoarea intrinsecă a starurilor ucrainenilor. Până la urmă, Dinamo Kiev l-a transferat în vara aceasta pe brazilianul Junior Moraes, în timp ce Craiova l-a reactivat pe Curelea, de la echipa a doua şi l-a adus în probe pe Mazarache, de la o echipă care a retrogradat în liga judeţeană. De altfel, la final jucătorii Craiovei şi-au făcut fotografii alături de vedetele lui Dinamo Kiev, internaţionalul portughez Miguel Veloso şi starul naţionalei Ucrainei, Andrei Yarmolenko fiind cei mai solicitaţi, în timp ce brigada de arbitri locală s-a pozat alături de compatriotul Dragovic, internaţional austriac.

Universitatea Craiova – Dinamo Kiev 0-2

Au marcat: Junior Moraes 13, Belhanda 61.

Universitatea Craiova: Bălgrădean – Achim (63 Dumitraş), Acka (63 Izvoranu), Popov (77 Sin), Vătăjelu (63 Briceag) – Băluţă (55 Bancu), Mateiu (63 Cârstea), Târnăcop (63 Kay), Nuno Rocha (55 Ferfelea) – Bawab (55 Curelea), Hergheligiu (69 Mazarache). Antrenori: Sorin Cârţu şi Emil Săndoi.

Dinamo Kiev: Rudko (46 Koval) – Moroziuk (34 D. Silva), Burda (46 Iarodniskis), Dragovic, Antunes – Petrovic (46 Rybalka), Sydorchuk (46 Miguel Veloso), Harmash (46 Buialskyi), Miakushko (46 Belhanda) – Yarmolenko (46 Husiev) – J. Moraes (44 Kriveţ). Antrenor: Serghei Rebrov.