Craiova are echipă de sferturi şi public campion

0
489

Într-o atmosferă senzaţională creată de 4.500 de fani, SCM Craiova a pierdut prima manşă a sferturilor de finală din Cupa EHF, cu Lada Togliatti

După buget şi valoarea echipei, atingerea sferturilor de finală ale Cupei EHF a fost un obiectiv realist pentru SCM Craiova, chiar dacă antrenorul Bogdan Burcea era cam sceptic înaintea începerii meciurilor din grupă. Publicul craiovean, avid de performanţă şi iubitor de handbal, s-a ridicat însă peste targetul echipei. Le-a purtat către sferturi pe favorite şi a creat încă o dată o atmosferă incredibilă la meciul cu Lada Togliatti. Numai că rusoaicele sunt de un calibru diferit şi, chiar dacă au resimţit şi ele presiunea, nu au cedat, câştigând cu 25-23, la pauză 15-9. Lada se luptă pentru titlul naţional cu Rostov, echipă care a remizat recent cu CSM Bucureşti, în Capitală, şi au 7 jucătoare convocate de Trefilov în lotul lărgit pentru meciul cu România, de luna aceasta. Am văzut în Polivalentă o echipă cu foarte puţine puncte slabe şi în acelaşi timp cu o jucătoare de superclasă, Daria Dmitrieva. Campioană olimpică la Rio cu naţionala lui Trefilov şi golghetera actualei ediţii a Cupei EHF, coordonatorul de joc al Ladei a făcut aproape ce a vrut pe teren, din păcate, fără să fie luată măcar o dată „om la om” de craiovence. Extrem de mobilă, de tehnică, jucătoarea de 22 de ani a arătat o uşurinţă neverosimilă de a arunca din orice poziţie şi de a le pasa coechipierelor aflate în poziţii favorabile, în acelaşi timp posedând un spirit de anticipaţie de invidiat pe faza de apărare. Peste câteva zile, mai precis miercuri, de la ora 15, vom mai vedea în Polivalentă jucătoare de calibrul Dmitrievei, fiindcă în Bănie vine campioana României, CSM Bucureşti.

Revenind la jocul din sferturile Cupei EHF, acesta a fost dominat din start de rusoaice, care au condus în permanenţă, doar în două rânduri fetele noastre venind la un singur gol de adversare. Prima repriză a fost gestionată sub aşteptări de craiovence, doar Ana Maria Ţicu ridicându-se la nivelul necesar. Avantajul de 6 goluri luat în prima repriză de rusoaice a fost anihilat aproape total după pauză de alb-albastre, în special datorită unei apărări agresive, care însă avea să fie penalizată, poate cumva exagerat, cu eliminări la Florianu şi Ardean, în momente decisive. Într-un fel, meciul a semănat cu cel cu Brest, însă pe final Lada nu a cedat sub presiunea senzaţională creată de cei 4.500 de suporteri. Experimentata Valentina Ardean a fost trimisă temporar pe bancă la 17-16 pentru Lada, apoi a ratat dintr-o poziţie clară de gol, formaţia din Rusia desprinzându-se apoi la 4 goluri: 22-18. În ciuda unei reveniri pe final, care a mai micşorat ecartul, SCM Craiova a pierdut primul meci pe teren propriu din cele 7 disputate până acum în cupele europene în cele două sezoane bifate. Şansele de calificare sunt minime, Lada fiind o echipă de clasă, care nu a pierdut în acest sezon niciun meci acasă, indiferent de competiţie.

Concluziile lui Bogdan Burcea au fost: ”Am avut o primă repriză mai nefastă, jucătoarele noastre cheie au evoluat la un nivel mai scăzut. Iar când se întâmplă asta, este greu să performezi în faţa unei echipe precum Lada Togliatti. Dar, dintr-un alt punct de vedere, evoluţia lor a fost oarecum explicabilă, după atâtea meciuri în care tot ele ne-au dus în cârcă. Atât timp cât mai există 60 de minute, ne jucăm şansele. În primul rând, sper într-o evoluţie mai fastă a jucătoarelor cheie la Togliatti. Lada are o echipă puternică, am simţit asta, dar în acelaşi timp am simţit în partea secundă a jocului tur că le puteam învinge. Sperăm să reuşim acest lucru în partida retur”.

În celelalte sferturi de finală: Zalău – Kastamonu 29-28, Viborg – Larvik 28-21, Vipers – Brest 26-17.

SCM Craiova – Lada Togliatti 23-25 (9-15)

Craiova, Sala Polivalentă, spectatori: 4.500.

Eliminări: 5 / 8.

Aruncări de la 7 metri: 3 din 5 / 1 in 2.

SCM Craiova: Dumanska, Stanciu (portari), Florianu 8 goluri, Ţicu 6, Ardean 3, Nikolic 2, Pricopi 2, Klikovac 1, Trifunovic 1, Vizitiu, Rădoi, Şelaru. Antrenor: Bogdan Burcea.

Lada Togliatti: Lagina, Utkina (portari), Dmitrieva 8 goluri, Nosikova 6, Vedehina 4, Novoselova 3, Snopova 2, Sannikova 1, Kerchikova 1, Shcherbak, Gafonova, Tarasova. Antrenor: Aleksandr Khomutov.

Arbitri: Matan Lindenbaum, Dor Laron (Israel).

Observator: Arsen Mkhtaryan (Armenia).