Liga Campionilor: Juventus a alergat mai mult în partida cu Real Madrid

0
287

Pirlo (11,8 km), Vidal (11,8 km), Marchisio (11,5 km) de la „Juve” şi James (11,4 km) de la Real sunt jucătorii cu cel mai mare efort fizic comensurat aseară. Juventus a contabilizat 114,6 km faţă de 106,9 km-Real Madrid. O diferenţă de 7,7 km care spune ceva. Per ansamblu, Juventus Torino a realizat o bună prestaţie, obţinând o victorie mică (2-1), aparent fragilă în perspectiva calificării. Dar cu acelaşi scor s-a impus, pe teren propriu, şi în faţa Borussiei Dortmund, pentru a câştiga în retur cu 3-0. Cu Monaco, după o victorie (1-0) pe „Juventus Stadium”, a obţinut o remiză albă în Principat. Max Allegri a gândit bine jocul sau, mai corect spus, i-au ieşit convenabil previziunile strategice. După ce Cristiano Ronaldo a reuşit egalarea (min. 27), madrilenii au avut o bară prin James în urma unui plonjon spectaculos la centrarea lui Isco. Torinezii au marcat golul victoriei din penalty (min. 58), împotriva cursului jocului, dar nu-i mai puţin adevărat că în minutul de prelungire Casillas a vut o intervenţie salutară la lovitura de cap a lui Fernando Llorente. Ce s-a putut observa, în fizionomia partidei a fost faptul că absenţa lui Luka Modric n-a putut fi suplinită de Sergio Ramos, care a pierdut multe baloane, inclusiv într-o fază premergătoare deschiderii scorului. Carlo Ancelotti trebuie să găsească soluţii în retur pentru obţinerea calificării.