Puştii Craiovei au câştigat derby-ul de la Calafat

0
300

Echipa satelit a Universităţii s-a impus lângă Dunăre, după ce a fost condusă cu 1-0

Echipa secundă a Universităţii Craiova a rămas lider în liga judeţeană, dar a acumulat şi puncte care pot fi importante în play-off, după ce s-a impus în deplasarea de la Calafat, scor 2-1 cu Dunărea, una dintre principalele contracandidate la dreptul de a juca barajul. Startul a fost nefast pentru puştii lui Marian Bâcu şi Nicolae Zamfir, care au primit gol din penalty, în minutul 15. Hreniuc a făcut henţ şi Claudiu Brebenel a deschis scorul, învingându-l pe Cătălin Straton. Portarul a fost unul dintre jucătorii repartizaţi de la prima echipă, ceilalţi fiind atacanţii Valskis şi Herghelegiu. Prima parte a aparţinut gazdelor, care-şi puteau mări avantajul, însă repriza s-a încheiat la egalitate, după ce Manea, căpitanul naţionalei under 18, a speculat mingea respinsă de portarul gazdelor la şutul de la distanţă al lui Cârstea. Partea secundă a fost echilibrată, dar a fost decisă în favoarea liderului. După un periplu pe la loturile naţionale, Iuga a fost menajat, dar a intrat în repriza a doua, când avea să şi marcheze golul victoriei. În minutul 78, Herghelegiu a centrat ideal, iar Iuga a pus latul pentru 1-2. Echipa folosită de Universitatea Craiova la Calafat a fost: Straton – Marcu, Hreniuc, Dicu (25 Nicolae), Luică – Petre (85 Farcaş), Cârstea, Georgescu, Manea – Herghelegiu, Valskis (46 Iuga).

La juniori, diferenţa a fost mult mai mare, scor 12-0 pentru craioveni. Pentru echipa lui Mugur Guşatu au punctat: Dinu (4), Buzan (2), Guşatu (2), Enache (2), Gunie (2). Au evoluat: Breazu – Borţa, Băloi, Pacionel, Bogdan – Buzan, Enache, Ţoiu – Kim, Dinu, Bârzan. Au mai intrat: Guşatu, Brat, Marcov, Todea, Gunie.

Clasament

1. Universitatea II       8          6          1          1          33-7     19

2. Dunărea Bistreţ       8          6          0          2          24-6     18

3. Viitorul Cârcea        8          6          0          2          28-13   18

4. Prog. Segarcea        8          5          2          1          18-8     17

5. Dunărea Calafat      8          5          0          3          22-8     15

6. Unirea Leamna        8          5          0          3          17-13   15

7. Danubius Bechet     8          4          0          4          20-21   12

8. Victoria Celaru        8          3          0          5          20-22   9

9. Am. Melineşti         8          2          1          5          12-29   7

10. Recolta Ostroveni 8          2          0          6          13-23   6

11. Ştiinţa Malu Mare 8          2          0          6          8-22     6

12. Vânătorul Desa     8          0          0          8          6-49     0