Kay a marcat pentru Capul Verde

0
299

Fundaşul legitimat la Universitatea Craiova, Kay Carlos de Graca Silveira, a marcat un gol în victoria pe care echipa Insulelor Capului Verde a obţinut-o cu 2-1 în Libia, în cel de-al doilea meci din grupa preliminară care contează pentru calificarea la Cupa Africii pe Naţiuni. Kay a deschis scorul în minutul 57, reluând din preajma liniei porţii recentrarea stelistului Varela. Ryan Mendes a marcat celălalt gol pentru Capul Verde în ultimul minut, după ce libienii au ratat două penaltiuri. Jucătorii Craiovei, Kay şi Nuno Rocha, dar şi stelistul Varela au fost integralişti în naţionala condusă de Rui Aguas, care conduce în grupa preliminară, cu 6 puncte, la egalitate cu Marocul. Kay şi Varela au compus perechea de stoperi, iar Rocha a fost folosit în linia mediană, acolo unde evoluează de obicei la naţională, la Craiova fiind folosit în atac.