USL Dolj: 77 de primării şi Consiliul Judeţean, cu Ion Prioteasa preşedinte

12 iunie 2012
Autor

Electoratul doljean a decis, duminică, 10 iunie 2012, care sunt cei 111 primari ai unităţilor administrativ-teritoriale din Dolj care vor conduce în următorii patru ani. Potrivit datelor provizorii şi surselor din interiorul formaţiunilor politice, la nivelul USL Dolj, din cele 77 de mandate obţinute sub această siglă, PSD şi-a adjudecat 38 de mandate individuale, iar PNL 14, restul fiind obţinute de candidaţi comuni. Un număr de 28 de mandate a obţinut PDL, urmat de UNPR cu 3 mandate, PPDD – 2 şi PNŢCD – 1. Au fost destule surprize, unele nescontate, chiar dacă alegerile locale pentru funcţia de primar s-au desfăşurat într-un singur tur şi nu în două, ca în urmă cu patru ani. Ca o noutate faţă de precedentele alegeri locale este faptul că UNPR şi PPDD, partide recent înfiinţate, au obţinut un număr de trei şi respectiv 2 primari.

Funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Dolj, pentru viitorii patru ani, i-a revenit lui Ion Prioteasa, liderul PSD Dolj, care şi-a devansat cu claritate contracandidaţii, fără nici o eroare majoră de parcurs electoral.

 

Conform datelor centralizate la Biroul Electoral Judeţean Dolj până la ora 17.00, pentru alegerea primarilor, prezenţa la vot a fost de 67,21%, fiind atribuite 92 de mandate, astfel: PSD – 32 de mandate (37,78%); PDL – 24 de mandate (26,08%); USL – 18 mandate (19,56%).

Iată aici lista provizorie a candidaţilor care şi-au adjudecat mandatele de primar în Dolj:

  1. Craiova – Lia Olguţa Vasilescu – USL PSD
  2. Băileşti – Cornel Pistriţu – PDL
  3. Calafat – Mircea Guţă – PNL
  4. Bechet – Gheorghe Ionele – PSD
  5. Dăbuleni – Nicolae Drăgoi – PSD
  6. Filiaşi – Nicolae Stăncioi – PSD
  7. Segarcea – Nicolae Popa – PSD
  8. Afumaţi – Belu Marian – PNL
  9. Almăj – Ion Răcăreanu – PSD
  10. Amărăştii de Jos – Ion Dinu – PSD
  11. Amărăştii de Sus – Valentin Roşiu – PSD
  12. Apele Vii – Augustin Stanciu – USL PNL
  13. Argetoaia – Mircea Beznă – PDL
  14. Bistreţ – Cristiana Antonie – PNL
  15. Bârca – Marin Popa – PSD
  16. Botoşeşti Paia – Ion Moraru – PDL
  17. Brabova – Vergil Pleşa – PSD
  18. Braloştiţa – Ioan Sârbu – PSD
  19. Bratovoieşti – Ion Marin – PSD
  20. Brădeşti – Ion Răcăreanu – PNL
  21. Breasta – Marin Marcu – PDL
  22. Bucovăţ – Constantin Vasile – PSD
  23. Bulzeşti – Gin Sorescu – PDL
  24. Calopăr – Marin Catalina – PSD
  25. Caraula – Ştefan Vancea – ACD PNL
  26. Carpen – Ştefan Vasîlca – USL PSD
  27. Castranova – Dumitru Măceşeanu – PDL
  28. Catane – Ştefan Ciurea – PDL
  29. Călăraşi – Vergică Şovăilă – PDL
  30. Cârcea – Valerică Pupăză – PSD
  31. Cârna – Elena Titiroagă – PSD
  32. Celaru – Stelian Celăreanu – USL PSD
  33. Cerăt – Ionuţ Barbu – PSD
  34. Cernăteşti Dumitru Ciontea – PSD
  35. Cetate – Marin Duţă – PSD
  36. Cioroiaşi – Vergil Dascălu – USL PSD
  37. Ciupercenii Noi – Gheorghe Mungiu – USL PNL
  38. Coşoveni – Nicuşor Coandă – ACD PC
  39. Coţofenii din Dos – Vasile Preduca – PSD
  40. Coţofenii din Faţă – Constantin Cârciumaru – UNPR
  41. Daneţi – Constantin Spiridon – PDL
  42. Desa – Iulian Bâlteanu – PNL
  43. Dioşti – Dumitru Iliescu – PNŢCD
  44. Dobreşti – Mihail Ţiulescu – PSD
  45. Dobroteşti – Ion Stancu – PSD
  46. Drăgoteşti – Dumitru Dincă – PSD
  47. Drănic – Marian-Dănuţ Andrei – PNL
  48. Fărcaş – Sorin Bitoleanu – PNL
  49. Galicea Mare – Florel Catană – PNL
  50. Galiciuica – Constantin Bană – PDL
  51. Gherceşti – Nolică Cornel Păpăroiu – PSD
  52. Ghidici – Constantin Tache – USL PSD
  53. Ghindeni – Marin Motoi – PDL
  54. Gighera – Florea Neacşu – USL PNL
  55. Giubega – Gheorghe Guna – PNL
  56. Giurgiţa – Viky Bonea – PDL
  57. Gângiova – Cristache Preda – PP DD
  58. Gogoşu – Janin Cristian Bărăgan – PDL
  59. Goicea – Dumitru Marcu – USL PNL
  60. Goieşti – Atanasie Adam – PDL
  61. Greceşti –  Marcel Corîci – PDL
  62. Greceşti – Ovidiu-Aurelian Flori – USL PSD
  63. Izvoare – Vergil Fulgu – PDL
  64. Întorsura – Constantin Camen – PDL
  65. Leu – Iulian Cristescu – PSD
  66. Lipovu – Dobrescu Dumitru – PDL
  67. Maglavit – Ion Dinu – PSD
  68. Malu Mare – Alexandru Dicu – PSD
  69. Măceşu de Jos – Mihai Bojin – PNL
  70. Măceşu de Sus – Gheorghe Bece – PDL
  71. Melineşti – Ana Ceană – PSD
  72. Mischii – Gheorghe Popa – PDL
  73. Mârşani – Constantin Ghencioiu – USL PSD
  74. Moţăţei – Constantin Enea – PSD
  75. Murgaşi – Constantin Nedelea – PDL
  76. Negoi – Livia Zavelea – USL PSD
  77. Orodel – Jean Vîlcomeanu – USL PSD
  78. Ostroveni – Gheorghe Oprescu – USL PSD
  79. Perişor – Mariana Chipirlin – PNL
  80. Pieleşti – Viorel – Dan Dica – UNPR
  81. Piscu Vechi – Ştefan Decă – USL PSD
  82. Pleniţa – Mihai Calafeteanu – USL PNL
  83. Pleşoi – Ion Ionescu – PSD
  84. Podari – Constantin Gheorghiţă – USL PSD
  85. Poiana Mare – Marin Vintilă – USL PNL
  86. Predeşti – Florian Şerban – PDL
  87. Radovan – Aurică Cîrstianu – PNL
  88. Rast – Iulian Silişteanu – PSD
  89. Robăneşti – Romică Niţu – PSD
  90. Rojişte – Ionel Nedelcu – PDL
  91. Sadova – Eugen Safta – PDL
  92. Sălcuţa – Ion Pavel – PDL
  93. Scaieşti – Barbu Calotă – PSD
  94. Seaca de Câmp – Fane Rogojină – USL PSD
  95. Seaca de Pădure – Săndică Osiac – PNL
  96. Secu – Adrian Popa – PDL
  97. Siliştea Crucii – Laurenţiu – Adrian Sandu – PNL
  98. Sopot – Ion – Cătălin Trăistaru – USL PSD
  99. Şimnicu de Sus – Jana Fulga – UNPR
  100. Tălpaş – Gheorghe Casiu – PSD
  101. Teasc – Banu Cristinel – PDL
  102. Terpeziţa – Constantin Popa – USL PSD
  103. Teslui Costică Resceanu – PSD
  104. Ţuglui – Paulică Neagoe – PSD
  105. Unirea – Marin Bădoiu – PSD
  106. Urzicuţa – Florea Grigorescu – USL PSD
  107. Valea Stanciului – Ionel-Ovidiu Gîngioveanu – PP DD
  108. Vela – Gheorghe Câmpeanu – PSD
  109. Verbiţa – Marin Braneci – PDL
  110. Vârtop – Constantin Dobrescu – USL PSD
  111. Vârvorul de Jos – Nicu Tabacu – PSD

ALINA DRĂGHICI şi ANA-MARIA GEBĂILĂ

Comentariile sunt închise.

Caută
Ultima oră

Citeşte mai multe

Horoscop
Prieteni pe FaceBook