Campioana mondială, Franţa, scapă in extremis de ruşine

0
355

Naționala Franței a fost aproape de o ruşine  în meciul amical jucat în compania reprezentativei Islandei, la Guingamp. Nordicii au condus cu 2-0, dar Kylian Mbappe a intrat pe teren în repriza secundă şi a marcat de două ori pe final, o dată cu un şut deviat de un fundaş în propria poartă, apoi dintr-un penalty acordat pentru henţ, iar “cocoşii” au smuls un egal, 2-2.

Într-o reeditare a sfertului de finală de la Euro 2016, încheiat atunci cu 5-2 pentru gazde, campioanei mondiale de acum i-a trecut glonțul pe la ureche. Birkir Bjarnason a deschis scorul în minutul 30 şi doar Lloris a făcut ca islandezii să nu conducă cu 2-0 la pauză. Totuşi, golul doi al nordicilor a venit la 13 minute de la reluare, Kari Arnason marcând cu capul. Campioana mondială şi-a salvat onoarea pe final, datorită lui Mbappe.

Franţa a evoluat în formula: Lloris -Pavard, Varane (46 Zouma), Kimpembe, Digne – Nzonzi, Pogba (67 NDombele) – Thauvin (59 Lemar), Griezmann (60 Mbappe), Dembele (67 Payet) – Giroud.