SCMU Craiova a eliminat Mediaşul şi întâlneşte Sibiul în sferturile Cupei

0
997

Echipa de baschet a Craiovei a profitat de întâlnirea cu o echipă de eşalon inferior şi s-a calificat în sferturile Cupei României. Deşi pierduse prima manşă din optimile competiţiei, în deplasare, SCMU Craiova a trecut în returul disputat în Sala Polivalentă de Gaz Metan Mediaş cu 89-64, pe sferturi: 27-14, 26-14, 15-22, 21-12. Cu scorul general 175-152, alb-albaştrii au acces în faza următoare. Cu un double double din 19 puncte şi 13 recuperări, Goran Gajovic a reuşit o nouă prestaţie excelentă, fiind MVP-ul meciului. Aco Todorov a folosit jucătorii: Gajovic 19 puncte, Troupe 14, Koreniuk 13, Boone 10,Mijajlovic 10, Ionescu 8, Curry 6, Casale 4, Fraseniuc 3, Popa 2. „Am obținut o victorie clară datorită jocului colectiv, am evoluat mult mai bine decât în tur. Nu ne gândim la ce adversar vom întâlni în sferturi, vom evolua să ne calificăm mai departe indiferent de adversar. Peste două zile mă alătur lotului național și sper să facem o figură frumoasă și câștigăm partidele pe care le vom juca” a declarat Bogdan Popa, la final.

La tragerea la sorţi a sferturilor Cupei României, desfăşurată ieri la sediul FR Baschet, s-a stabilit că SCMU Craiova va întâlni liderul la zi al Ligii Naţionale, CSU Sibiu. Prima manșă va avea loc pe 13 martie 2019, la Sibiu, iar meciul retur se va disputa 20 martie, la Craiova. Învingătoarele se vor califica în Final 4-ul Cupei României, eveniment programat pe 17-18 aprilie. Celelalte dueluri din sferturi sunt: SCM Timişoara – Dinamo Bucureşti, U Banca Transilvania Cluj – BCMU Piteşti şi CSM Oradea – Steaua Bucureşti.