Bundesliga: Penalty acordat când jucătorii mergeau la vestiare!

0
338

Arbitrajul video cunoaşte o nouă polemică. Luni seara, în cursul partidei dintre Mainz şi Freiburg (2-0) arbitrul Guido Winkmann a acordat un penalty gazdelor, în timp ce echipele se aflau deja la vestiare după prima repriză. Iniţial arbitrul refuzase penalty pentru gazde, la o mână întinsă în suprafaţa de pedeapsă a echipei oaspete. În cele din urmă, după ce a fluierat sfârşitul primei reprize, a revenit asupra deciziei şi a chemat cei 20 de jucători în teren. Asistentul video, Bibiana Steinhaus, de la centrul VAR, a indicat folosirea mâinii de către un apărător al oaspeţilor. Jucătorul Pablo de Blasis a transformat penalty-ul şi a mai marcat încă o dată în minutul 78, echipa sa câştigând cu scorul de 2-0.