Ivan şi Ivănescu, titulari la naţionalele de juniori

0
364

Echipa naţională sub 19 ani a României a învins în deplasare, cu scorul de 1-0  reprezentativa Luxemburgului, într-un meci amical. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Silviu Balaure, în minutul 30. Atacantul Universităţii Craiova, Andrei Ivan, a fost integralist. Cea de-a doua partidă amicală dintre cele două formaţii se va disputa astăzi, de la ora 20.15.

Naţionala U16 a României a câştigat cu 2-1 primul test împotriva echipei similare a Serbiei, meci disputat la Motru. Jucătorul Universităţii Craiova, Alex Ivănescu, a fost titular, evoluând până în minutul 60. Coordonatorul tehnic al Centrului de copii şi juniori al Universităţii Craiova, Dumitru Barbu, prezent la meci, a declarat: „La noi joacă vârf, la naţională a fost folosit la închidere. A jucat fără greşeală, achitându-se perfect de sarcinile care i-au fost trasate. A închis bine zonele. Este un copil de perspectivă, iar selecţionerul s-a arătat mulţumit de el“. Cel de-al doilea joc al naţionalelor României şi Serbiei este programat astăzi, de la ora 11. Locaţia depinde de condiţiile meteo. Dacă timpul o va permite, partida se va disputa pe Municipalul din Severin.