Nuno Rocha, integralist în remiza cu Tunisia

0
299

Dintre jucătorii Universităţii Craiova, doar Nuno Rocha a fost folosit de selecţionerul insulelor Capului Verde, portughezul Rui Aguas, la meciul de debut al „rechinilor albaştri” la Cupa Africii. Stoperul Kay Graca Silveira a rămas până la final pe bancă, întrucât colegul stelistului Varela în centrul defensivei a fost Gege. Nuno Rocha a evoluat pe întreaga durată a partidei pe care Capul Verde a terminat-o la egalitate, 1-1, cu naţionala Tunisiei. În echipa „Vulturilor din Cartagina”, fundaşul Astrei, Ben Youssef, a fost şi el titular şi a împiedicat deschiderea scorului în partea secundă, degajând de pe linia porţii mingea trimisă de Kuca. Maghrebienii au deschis scorul în minutul 69, prin Manser, iar peste cinci minute a egalat Heldon, dintr-o lovitură de pedeapsă obţinută tot de el, în duelul cu acelaşi Ben Youssef.

Toate cele 4 echipe din Grupa B sunt la egalitate, întrucât în celălalt meci, dintree Zambia şi DR Congo, s-a înregistrat acelaşi rezultat, 1-1, goluri: Singuluma, respectiv Bolasie. Jeremy Bokila n-a fost utilizat în echipa „leoparzilor”. În următoarea etapă, Capul Verde va întâlni naţionala DR Congo, în timp ce Zambia va juca împotriva Tunisiei.