Juventurs Torino vizează acum “tripla”

0
271

Cu 17 zile înaintea finalei Ligii Campionilor, în compania FC Barcelona, Juventus Torino, deja campioană a țării, s-a impus aseară (2-1 d.p.) în finala Cupei Italiei în fața lui Lazio Roma. Juve și-a adjudecat al zecelea trofeu de Cupa Italiei, dar primul după 20 de ani. Următorul obiectiv: Liga Campionilor spre a egala astfel pe Inter Milano, care în 2010, cu Jose Mourinho pe banca tehnică a realizat o asemenea ispravă. Partida de aseară a avut calitate tactică dar și suspans. Și dacă în campionat Juve învinsese în ambele întâlniri pe Lazio Roma (3-0 și 2-0), aseară romanii au deschis scorul în min. 4 prin Ștefan Radu, la o fază fixă, Candreva executând lovitura liberă și se părea că lucrurile se complică. Dar 6 minute mai târziu, Chiellini, tot la o fază fixă, cu Pirlo ca servant, a adus egalarea. Ocaziile de poartă au alternat, dar în min. 84, Djordjevici intrat în locul lui Klose a ratat o enormă ocazie pentru Lazio Roma. În prelungiri șansa a surâs torinezilor, Matri (min. 97) aducând victoria echipei sale. Juventus Torino realizează dubla (campionat-cupă) pentru a treia oară, după ce mai izbutise această performanță în 1960 și 1995. Luni, spre a mai îndulci din decepția trăită aseară, Lazio Roma întâlnește pe AS Roma, într-un derbi capital pentru locul doi, care oferă calificarea directă în Liga Campionilor. Cu 30 de Scudetti, și trei duble (1960, 1995, 2015), Juventus Torino trăiește momente fabuloase și privește încrezătoare spre Berlin.