Succese remarcabile pentru juniorii Craiovei

0
324

Juniorii under 17 ai Universității Craiova s-au calificat în finala Ligii Elitelor, după ce au câștigat cu scorul de 2-0 meciul retur jucat împotriva formației Sporting Vaslui.  Craiovenii au câștigat şi meciul tur, cu 2-1. Pe Extensiv, echipa lui Dragoş Bon a deschis scorul în repriza a doua, prin Alin Moldovan, apoi Jovan Markovic a ratat un penalty, după ce transformase două astfel de lovituri în meciul tur. Luis Niţu a stabilit scorul final, cu un şut superb din afara careului mare. Au jucat pentru formaţia din Bănie: I.Manea – Dobre, G.Negrea, Ionescu – Nițuică, Rezeanu, Guță (50 Cojocaru), C.Manea – Sârbu (59 Nițu), Markovic (73 Boștină 80 Negrea), Moldovan (55 Baiaram). Universitatea Craiova, care a câştigat şi anul trecut trofeul la under 17, cu o altă generaţie de jucători, va juca  pe 2 iunie, la Mogoşoaia, finala campionatului național cu Viitorul Constanța, care a trecut în semifinală de UTA cu 4-0 şi 1-0.

O performanţă a  reuşit şi echipa under 19 a Ştiinţei (foto), care a câştigat campionatul naţional (unde fel de eşalon secund la juniori, după Liga Elitelor). În finala susţinută la Alba Iulia, contra lui Gaz Metan Mediaş, formaţia pregătită de Cornel Papură şi Mugur Guşatu s-a impus cu 3-2, după ce era condusă cu 2-1 în minutul 85. Ciutică, Borţa şi Zbona au punctat pentru alb-albaştri, care au început în formula: Bobonete – Borța, Țoiu, Puțaru, Juncu – Buzan, Șerban, Ciutică – Trancă, Nichifor, Mihăilă. Au mai intrat: Zbona, I. Popescu și Vulpe. „Un asemenea meci se câștigă cu sufletul, iar noi am făcut-o, am crezut până la final și sunt foarte bucuros pentru trofeul cucerit. Aici este viitorul Craiovei, am muncit mult cu acești băieți, știu ce pot, dar numai de ei depinde să ajungă sus la echipa mare” a declarat Mugur Gușatu