Handbal (F) – EURO 2014: Norvegia, campioană europeană

0
368

Dacă în 2012, echipa Norvegiei, după patru victorii în suită, între 2004 şi 2010, a fost privată de titlul european, fiind învinsă de Muntenegru (31-34), aseară a obţinut coroana europeană, învingând, la Budapesta, echipa Spaniei (28-25), în finala EURO. A fost o partidă de excelentă calitate tehnico-tactică şi multă vreme echipa Spaniei, prin reuşitele lui Nerea Pena (10 goluri) şi o defensivă agresivă s-a aflat în avantaj, intrând la pauză (12-10) încrezătoare în propriile forţe. Dar în partea a doua a jocului maşina s-a blocat: Carmen Martin s-a stins treptat, Macarena Aquilar şi Silvia Navarro au fost sistematic stopate. Echipa Norvegiei a intrat, graţie plusului de experienţă al marilor partide, cu şapte finale la activ, în joc, având în Linn Kristin Riegelhuth o marcatoare de excepţie, golgetera turneului. De la 12-12 în minutul 32, Norvegia a luat avantaj (16-15, în minutul 35) pe care nu l-a mai pierdut. Ca şi în 2008, echipa Spaniei a eşuat în apropierea primului său titlu european. În schimb, Norvegia, prin această victorie (28-25) îşi adjudecă al şaselea EURO, devenind cea mai titrată echipă a competiţiei. Cea mai eficace jucătoare a turneului (77%) şi motorul echipei sale, Linn Kristin Riegelhuth a avut o contribuţie majoră în obţinerea titlului. În finala mică, Suedia a învins Muntenegru (25-23), plasându-se pe locul trei în marea competiţie. Este a doua medalie în istoria handbalului feminin suedez, după argintul obţinut în 2010. Isabelle Gulden a fost desemnată cea mai bună jucătoarte a turneului, marcând şi în partida cu Muntenegru şapte goluri.