ASA Târgu Mureș – Pandurii 2-1

0
280

ASA a mai luat trei puncte de aur în lupta pentru titlu. Cu Pandurii, echipa lui Ciobotariu a deschis scorul după doar 10 minute, prin Bumba, ajuns la a șasea reușită a sezonului. Omul cu pasa decisivă, Ianis Zicu, l-a servit și pe Sepsi, dar portarul Gliwa a scos în extremis (25). Înainte de pauză, Mihai Roman a lovit bara, din lovitură liberă, mingea a ajuns la Nistor, care a primit penalty după un duel cu Bumba. Mihai Roman a transformat lovitura de pedeapsă (44). Imediat după gol, ASA a ratat șansa de a intra la cabine în avantaj. Zicu l-a servit ideal pe Hora, dar Ungurușan a scos de pe linia porții (45+1).

În repriza a doua, Axente a făcut 2-1 cu un lob superb, la doar un minute de la intrarea pe teren (58). Hora a ratat singur cu portarul, iar ratarea meciului i-a aparținut lui Zicu. Mingea a lovit ambele bare laterale fără să intre în poartă (84).

Pentru ASA a fost a șasea victorie din ultimele șapte etape.