Premier League: Chelsea zăreşte trofeul de campioană

0
280

Două şocuri consecutive traversate cu bine de Chelsea o menţin la o diferenţă de zece puncte faţă de urmăritoare (Manchester City şi Arsenal) cu cinci etape înainte de finalul campionatului. În partida de ieri, cu Arsenal, Chelsea a reuşit o remiză pe “Emirates Stadium”, retezând astfel speranţele tunarilor lui Arsene Wenger. De la înfrângerea (3-5) în faţa lui Tottenham, la 1 ianuarie, Chelsea a rămas invincibilă în Premier League timp de 13 meciuri. Chiar dacă a suferit în partida de ieri la raidurile lui Sanchez (min. 40) şi Ozil (min. 44), nu se poate spune că i-au lipsit oportunităţile, cum a fost cea a lui Oscar (min. 16), în urma căreia, conducătorul de joc al albaştrilor a fost violent agresat de portarul Ospina, ajungând la spital. După pauză, oamenii lui Arsene Wenger s-au lansat mai agresiv în ofensivă, dar Mertesacker (min. 69), Welbeck (min. 92), Coquelin (min. 76) n-au nimerit cadrul porţii din poziţii bune. În prima repriză , arbitrul n-a acordat două penalty-uri, câte unul de fiecare parte. Interesant este faptul că Arsene Wenger n-a reuşit niciodată să-l domine pe Jose Mourinho în 13 confruntări, înclinându-se de şapte ori şi remizând de şase ori. Prin acest rezultat (0-0), Chelsea zăreşte trofeul de campioană, dar partidele următoare, chiar cu adversari mai modeşti nu sunt dinainte câştigate.