CFR – Ceahlăul 4-0. Costea, Negruț și Tade de două ori au puncat pentru ardeleni

0
285

Început perfect de sezon pentru CFR Cluj. După calificarea în turul trei preliminar din Europa League, feroviarii au obținut și o victorie clară în debutul de campionat.

Gregory Tade a avut prima ocazie importantă a disputei cu Ceahlăul, dar șutul său nu a nimerit spațiul porții nemțene. NiciNegruț nu a fost mai inspirat, sase minute mai târziu. Ocaziile ardelenilor se puteau răzbuna. Felgueiras a gafat inexplicabil, darChitoşcă nu a profitat şi a semnat o ratare uriaşă, trimițând în bară cu poarta goală.

CFR a reușit în cele să deschidă scorul. Centrarea fostului jucător al Ceahlăului, Aitor Monroy, a fost reluată în poartă de Tade. Până la pauză, atacantul de 27 de ani a reușit dubla.

În repriza secundă, gazdele au continuat să înscrie gol după gol. În doar 5 minute scorul a căpătat proporții. Costea și Negruţ nu i-au dat nicio șansă lui Jovic. CFR a primit și un penalty, dar Larie a executat slab de la punctul cu var și Jovic a respins.

Pardita s-a încheiat cu un categoric 4-0 și Vasile Miriuţă s-a impus în fața echipei pe care a antrenat-o în turul sezonului trecut.