CS U Craiova – Astra 1-2. Oaspeții se impun după un gol marcat în prelungiri. Penalty ratat de olteni

0
263

CS U Craiova are un singur punct în trei etape. Oltenii au pierdut pe propriul teren în faţa Astrei. Echipa lui Marius Şumudică a început curajos meciul de la Craiova, după umilinţa din etapa trecută, 1-5 cu ASA, pe propriul teren.

Budescu putea să deschidă scorul după 11 minute, dar Bălgrădean a avut o intervenţie bună. Replica gazdelor a venit imediat, dar execuţia lui Ferfelea nu a prins cadrul porţii. Budescu a mai fost o dată aproape de gol, dar oltenii au respins si Acka a plecat pe contraatac. Ivorianul nu a pasat la timp, iar giurgiuvenii au îndepărtat pericolul.

Oltenii puteau să intre cu avantaj la pauză, dar Dumitraş a trimis puţin pe lângă poartă după un corner. La cinci minute dupa pauză, Boldrin a deschis scorul pentru Astra. Craiova a primit penalty după ce Geraldo l-a faultat în careu pe Curelea.

Sorin Cârțu nu a vrut să se uite la execuția lui Ferfelea, care a tras tare, iar mingea a şters transversala şi s-a dus peste poartă. Bara s-a opus din nou golului egalizator al oltenilor – Nuno Rocha a reluat cu capul după centrarea excelentă a lui Dumitraş.

Băluţă a centrat pentru ocazia lui Ferfelea, dar nici de data aceasta mingea nu a intrat în poarta lui Silviu Lung jr. A intrat însă şutul excelent din afara careului trimis de Mateiu, care l-a surprins pe portarul oaspeţilor, in minutul 88.

Nu a fost însă ultimul gol al meciului. Giurgiuvenii au plecat cu trei puncte de la Craiova, după ce rezerva Dandea a marcat în prelungiri, după un corner executat de Boldrin.