Handbal – România, învinsă de Franţa într-un amical

0
314

Naţionala feminină de handbal a fost învinsă, joi seara, la Roanne, cu 29-27 de echipa similară a Franţei, în primul meci din cele trei programate în această săptămână în Hexagon. România a fost condusă în prima repriză şi la 7 goluri diferenţă, iar la pauză scul era 17-11.

Cristina Neagu a fost şi în această partidă cea mai bună jucătoare a naţionalei României, interul stânga reuşind să marcheze  11 goluri. Au mai înscris în tabăra lui Tomas Ryde: Oana Manea – 6 goluri, Adriana Nechita – 2 goluri, Luciana Marin – 2 goluri, Aurelia Brădeanu – 1 gol, Gabriela Perianu – 1 gol, Valentina Ardean – 1 gol, Ana Maria Tănăsie – 1 gol, Eliza Buceschi – 1 gol, Laura Chiper – 1 gol.

Sâmbătă, în cadrul unui turneu la Paris, tricolorele vor juca de la ora 15:00 în compania Cehiei.