Puşcaş eficient cu Islanda

0
340

Reprezentativa Under 21 a României a câştigat la Târgu Mureş, primul meci al selecţionerului Cristi Dulca pe banca ”tricolorilor”, un amical contra Islandei, scor 3-0. Puşcaş a reuşit o dublă, în minutele 9 şi 51, cu un şut din careu pe lângă portar şi un „exterior” în vinclu, iar Mitriţă a marcat imediat după pauză cu un şut la colţul lung după o pătrundere îm dribling. Atacantul Universităţii Craiova, Andrei Ivan, a intrat pe teren în minutul 72. România a evoluat în formula: Cojocaru-cpt. – Hodorogea, Ţâru, Boldor (79 Nedelcu), Filip (80 Aniţoiu) – I. Cristea (46 Tăbăcariu), P. Ion (80 Miron) – Păun (66 Popadiuc), Mitriţă (72 Ivan), Rotariu (46 Cerlincă) – Puşcaş (72 Tudorie). Dulca a declarat la final: „Sunt mulţumit şi de scor, şi de atitudine, mă bucur că am câştigat la debut. Am încercat să rulez tot lotul, ne-a permis şi scorul. Mă bucur şi sper să rămânem modeşti, să muncim mult şi să câştigăm jocurile”.

România va mai disputa un alt amical, contra Ciprului, tot la Târgu Mureş, pe 31 martie, de la ora 20.30.