Universitatea a câştigat cu 4-0 amicalul cu Reşiţa, iar Bancu a revenit pe teren

0
301

CS Universitatea Craiova a învins Metalul Reşiţa cu 4-0 într-un meci amical disputat pe arena „Municipal” din Drobeta Turnu Severin.

Mijlocaşul Nicuşor Bancu a revenit pe teren după fractura de tibie şi peroneu suferită în urmă cu 5 luni, la meciul de Cupă cu Viitorul. Bancu a fost introdus pe teren pe final de meci, în locul lui Mateiu.

De asemenea, atacantul Costin Curelea a revenit în echipa lui Cârţu şi Săndoi, fiind  reprimit în lot după ce în iarnă fusese exclus împreună cu Viorel Ferfelea, deoarece n-au acceptat micşorarea salariilor.

Alex Băluţă a deschis scorul în minutul 35 cu un şut în careu, iar Herghelegiu l-a majorat 7 minute mai târziu, după o fază lucrată de Bawab. În partea a doua, Herghelegiu a punctat din nou, în minutul 52, iar în minutul 65, Adrian Cârstea şi-a făcut cadou un gol, cu o zi înainte de meci împlinind 20 de ani.

Emil Săndoi şi Sorin Cârţu au utilizat echipa: Straton (82 Popescu) – Achim (46 Avrămia), Dumitraş, Kay, Briceag – Băluţă (63 Curelea), Mateiu (82 Bancu), Brandan (46 Madson), Târnăcop (24 Sin) – Herghelegiu, Bawab (46 Cârstea).

De partea cealaltă, Daniel Opriţa a folosit jucătorii: Ciucă – Creţu, Dandea (46 I.Popescu), Hlinca, O. Vasile (27 Robert) – A. Ionescu (46 Feher), Enescu (46 Bărbulescu) – Szijj (74 Coviţ), C. Ionescu (74 Vlaicu), Manole – Buhăescu.