Copa America: Chile, prima finalistă

0
407

Mult timp în dificultate reală în fața unei tenace reprezentative a statului Peru, rămasă în inferioritate numerică, după 20 de minute de joc, prin eliminarea lui Zambrano, Chile a reușit, pe fondul unui arbitraj „înțelegător”, prestat de venezueleanul Jose Argote, să se impună prin dubla lui Eduardo Vargas (min. 42 și 64), calificându-se (2-1) pentru prima finală de Copa America după 1987. Echipa lui Alexis Sanchez, susținută de un public în delir, pe stadionul Estadio National din Santiago, urmează a întâlni sâmbătă învingătoarea dintre Argentina și Paraguay. Partida a avut o inflație de tensiune sud-americană, eliminarea lui Zambrano a fost nejustificată, primul gol al chilienilor – discutabil prin poziția de ofsaid a lui Eduardo Vargas. Peruanii au egalat în minutul 60 prin Gary Medel (autogol), obligat de Advincula să înscrie în propria poartă. Peru a încercat în final câteva asalturi prin Guerero și Farvan, dar enorme oportunități au irosit Sanchez, Vival și Vidal, de la echipa gazdă. Omul-cheie al chilienilor s-a numit Eduardo Vargas (25 de ani, legitimat la Queens Park Rangers), care, prin cele patru goluri marcate în actuala ediție a Copei America, amintește de Ivan Zamorano. Jorges Sampaoli, selecționerul Chile, a spus după meci că victoria este un vis incredibil și așteaptă acum încrezător finala. Chile a fost ajutată pe tot parcursul turneului Copei America și ultimul care și-a îndeplinit misiunea este arbitrul venezuelean Jose Argote.